SEÇME VE YERLEŞTİRME SÜRECİ

İşe alım sürecimiz, bünyemizde yeni bir pozisyon ihtiyacının oluşması ya da mevcut pozisyonlar için ilave kadro talebi ile başlamaktadır.

İhtiyaçlarımız doğrultusunda vermiş olduğumuz ilanlara gelen başvurular ya da bize direkt ulaşan özgeçmişler, ilgili pozisyonun gereklilikleri ile karşılaştırılmaktadır.

Özgeçmişler ilk olarak İnsan Kaynakları Departmanı tarafından özenli ve titiz bir şekilde incelenmekte, pozisyon ile uyumlu olanlar için ön görüşme yapılmakta, bu aşamada çeşitli değerlendirme araçları kullanılmaktadır. Olumlu adaylar mesleki ve teknik bilgi düzeyinin gözlemlenmesi için bölüm yöneticisi ile bir araya getirilmektedir.

Temel amacımız, adayların güçlü ve gelişime açık yönlerinin tarafsız bir şekilde saptanmasıdır. Değerlendirme sürecinin en önemli özelliği adayların performanslarını, oluşturulan iş benzeri ortamlarda gözlemleme olanağı sağlamasıdır.

Değerlendirmeler sonucunda, işe alım süreci en uygun adaya iş teklifi yapılması ile sonuçlanmaktadır. İş teklifi yapılmayan adaylara değerlendirilme durumları ile ilgili bilgi verilmektedir.